Návrat na hlavní stránku

Hledej v katalogu firem:

NADACE
 

HONDA INSIGHT 1,3

SVEZLI JSME SE
HONDA INSIGHT  1,3
Text a foto: Martin Březina

Hybrid pro každého?

Společnost Honda se zabývá hybridními vozy už pěknou řádku let. Tvrdě pracovala na technice využívající klasického zážehové motoru s podporou elektromotoru. Po řadě prototypů zařadila do své nabídky hybridní model Honda Insight, který by měl na zákazníka útočit zejména spotřebou a cenou.

HONDA INSIGHT  1,3


S tímto vozem jsem byl sotva k přehlédnutí. Na bocích byly zelené ekologické symboly a velký nápis Hybrid pro každého. Otázkou je, zda by o něj měl každý zájem. Vůz na sebe upozorňuje aerodynamickým tvarem, kterým se jasně řadí mezi „zelenou" kategorii. Pokud se na vůz podíváte z profilu, sotva postřehnete nějaké výrazné přechodové hrany, linie jdou plynule od předního nárazníku až k zadním světlům. Zadní okno na hraně zadní části přechází částečně i do víka zavazadlového prostoru.

HONDA INSIGHT  1,3


Interiér má majitele upozornit, že neusedá do klasického automobilu. Je zde cítit snaha o futuristický vzhled, ale spíše to na mě působilo trochu lacině, přestože ergonomicky je palubní deska dobře řešená. Oko naopak potěšil multifunkční volant, ocenil jsem také široká a dostatečné tuhá sedadla. Na zadních sedadlech už je to s místem horší. Kvůli aerodynamice hlavně nad hlavou. Asi nejvíce mě trápil výhled vzad. Díky tvaru zadní části a málo zkosenému oknu pátých dveří s již zmíněným zlomem do víka toho ve zpětném zrcátku moc nevidíte.

HONDA INSIGHT  1,3

Je to daň za to být jiný.
Uvnitř se snaží mít hlavní slovo „zelená". Za volantem je totiž jen otáčkoměr, o rychlosti vás informuje displej na kapličce nad ním. Pokud jedete šetrně a úsporně, je podsvícen zeleně. Ve středu otáčkoměru navíc obrůstají malé stromečky listím  Když se začnete k přírodě chovat sobecky, rychloměr začne zářit modře a stromky zůstanou holé. Prostě je to hra, jak ve vás vyvolat ekologické cítění a přizpůsobit mu jízdu. Pokud ženete auto do vysokých otáček, „odmění" se vám nepříjemným hlukem. I to vás donutí jet ekologicky.

HONDA INSIGHT  1,3


Jak to zjednodušeně v hybridu funguje? Jedná se o systém Integrated Motor Assist (IMA). Elektromotor ukládá energii vznikající při brzdění do akumulátoru pod podlahou zavazadlového prostoru a podporuje benzinový motor zejména při akceleraci. Kufr je tak o něco mělčí, ale je hodně široký a hluboký a základní objem 408 l určitě potěší. Vůz byl vybaven sedmistupňovou převodovkou CVT. Pokud respektujete „zelenou" jízdu, lze se dostat se spotřebou pod pět litrů na 100 km, normální jízda spotřebu navýší minimálně o litr. A to umí i vznětové motory. Navíc Honda Insight neumí využívat pouze elektromotor a tím hlavně ve městě eliminovat emise. Takže otázkou je, do jaké míry se jedná o ekologický vůz. A přestože se jedná o nejlevnější hybrid na trhu, „zelenou" by těmto automobilům dalo hlavně oproštění od daně.

HONDA INSIGHT  1,3
   

Technická data

Délka: 4 395 mm
Šířka: 1 695 mm
Výška: 1 425 mm
Rozvor náprav: 2 545 mm
Motor: řadový kapalinou chlazený zážehový čtyřválec
Zdvihový objem: 1 339 cm³
Max. výkon: 65 kW (88 k) při 5 800/min
Max. točivý moment: 121 Nm při 4 500/min
Stejnosměrný bezkartáčový elektromotor
Max. výkon: 10 kW (14 k) při 1 500/min
Max. točivý moment: 92 Nm při 1 000/min
Max. rychlost: 182 km/h
Zrychlení z 0 na 100 km/h: 12,5 s
Spotřeba (město, mimo, komb.): 4,6/4,2/4,4 l/100 km
Objem palivové nádrže: 40 l
Objem zavazadlového prostoru: 408 l
Pohotovostní/užitečná hmotnost: 1 276/374 kg
Základní cena: 519 000 Kč

vrátit se zpět
Info

Svět aut

HCS

chytrydopravce

Anketa

Měla podle vás kampaň Ministerstva vnitra „Nemyslíš? Zaplatíš!“ pozitivní dopad?

  • ne (27 hlasů)
  • ano (93 hlasů)

Ke stažení

Top partneři

Mercedes-Benz Česká republika s.r.o.
maloobchodní prodej vozidel společnosto Mercedes-Benz

TOPlist

Truck Servis

Prodej krátkodobě použité nákladní techniky.

více informací
 

Databanka nákladů

Logistický systém společnosti TIMOCOM, kde nacházejí dopravní firmy přepravní zakázky z celé Evropy od prověřených zasilatelů z řad výrobních a obchodních společností

více informací
 

Prodej Pneu online

Velký výběr pneumatik z renomovaného internetového obchodu.

více informací
 

Truck seznamka

Najděte si svého ideálního partnera

více informací
 

Volná pracovní místa

Nabídka práce v oblasti dopravy a logistiky.

více informací
 


www.truckmagazin.cz www.truckservis.com/ www.nasedniajed.cz