Návrat na hlavní stránku

Hledej v katalogu firem:

NADACE
 

FORD TOURNEO CONECT 1,8 TDCI

Jinak ani nemůžu tento model pojmenovat. Svými parametry Ford Tourneo s prodlouženým rozvorem připomíná plechového pracanta, ovšem je určen až pro osm osob. Takže společně může vyrazit i značně početná rodina či partička. Podobně jako u dodávky se zde hodně myslelo na vnitřní prostor a praktičnost. Nabušené sportovní MPV rozhodně nečekejte.

p1270148_400


Tourneo dodávku připomíná i vzhledově. Velké přední okno prakticky ukončuje jakékoliv šikmé a zaoblené tvary, které se nacházejí jen před řidičem. Pak už je to v režii kosených linií, které jsou nanejvýš praktické právě pro dodávky. Stejně jako plastové doplňky nad koly, plastová nákladová hrana či plastové boční lišty (ve verzi Trend jsou nárazníky v barvě vozu). K tomu připočtěme posuvné boční dveře na obou stranách a zadní křídlové dveře a máme tu funkční prvky dodávky jako vyšité.

p1270150_400


Až na to, že verze kombi má vozit spíše lidi než jen řidiče a náklad. Předpokládám, že tato extrémní konfigurace až tak často využita nebude Ale tato varianta v případě Fordu Tourneo existuje a bezesporu se může hodit. Uplatnění najde spíše osm sedadel. Stejně jako už jmenované řešení dveří. Vůz je široký 1,8 metru a při parkování se mohou lehce objevit problémy. Zejména pak při příčném, kde na stranách zůstává místa tak jen na pootevření klasických dveří. Posuvné samozřejmě vystupování a nastupování velice usnadňují. Stejně tak zadní křídlové dveře.ulehčují nakládání. Dají se aretovat nejen v úhlu 90 stupňů, ale také v úhlu 172 stupňů, čímž se eliminuje samovolné zavírání. V případě, že potřebujete převézt dlouhý předmět, lze sklopit nejen druhou řadu, ale také sedadlo spolujezdce (za příplatek).
Jak už prodloužený rozvor 2 912 mm napovídá, interiér nabízí přímo prostorové hrátky. Objem zavazadlového prostoru při dvou řadách sedadel činí 2 100 litrů a ve výši opěradel sedadel lze zavazadlový prostor lehce zakrýt skládacím krytem. Pokud se sedadla dělená v poměru 60:40 sklopí (lze je složit i do vertikální pozice), vznikne prostor 3 400 litrů, druhá řada se dá také zcela vyjmou a pak je v autě k dispozici plných 4 200 litrů objemu.

p1270162_400


Ford Tourneo je v základním provedení nabízen pro pět cestujících, za příplatek však dostanete verzi pro osm osob. Stejně jako sedadla ve druhé řadě se i poslední řada dá sklápět nebo vertikálně sklápět. Pokud by však měla rodina vyrazit na dovolenou v osmičlenné sestavě, bude mít jeden problém. Sice je uvnitř dostatek odkládacích prostor, například schránka pod sedadlem spolujezdce, kapsy ve dveřích, schránka ve středové konzole či přihrádka nad hlavami řidiče a spolujezdce po celé šířce vozu, ale velká zavazadla s sebou sotva odveze. Za sedadly ve třetí řadě nezůstává prakticky žádný prostor. Takže to bude chtít asi ještě něco na střechu. Na druhou stranu je na všech osmi sedadlech dostatek místa jak pro nohy tak nad hlavou. Ve třetí řadě se rozhodně muk z mnohých MPV nemusíte obávat. Druhá řada se dá navíc posouvat a lehce sklápět, takže přístup na sedadla ve třetí řadě je bezproblémový. Interiér prošel celkovou modernizací, jsou zde kvalitní plasty s hliníkovými prvky. Pracoviště řidiče je řešeno ergonomicky, intuitivně a tvůrci se ho snažili maximálně přiblížit standardu osobních vozů. Od futuristických nápadů ale upustili.

p1270166_400


Za volantem jsem měl spíše pocit, že sedím v dodávce. Určitě to bylo velikostí modelu a prostorností, která je určitě hlavním trumfem Fordu Tourneo. Jednu nevýhodu značného prostoru jsem však zaznamenal. Tourneo jsme zkoušel za poměrně mrazivých povětrnostních podmínek a docela jsem se načekal, než se v interiéru rozhostilo příjemné provozní teplo. Klimatizace s topením poněkud nestíhala a až po čase jsem si mohl přibrzdit, abych shodil zimní bundu.
Pokud hovořím o rodinné dodávce, vztahují se k ní i jízdní vlastnosti. Sportovní a komfortní jízdu moc nečekejte. V zimě byl motor po nastartování dost hlučný, do poměrně klidné hlukové polohy se dostal až po zahřátí. Od nižších otáček se mu moc nechtělo, ale kolem 2 500 otáček už nejsilnější agregát tohoto modelu na sešlápnutí plynového pedálu slušně reagoval. V zatáčkách se vůz díky své výšce logicky poněkud naklání, ale držel dobře stopu. Na dálnici zase ucítíte nárazy větru podobně jako v dodávce. I když je v Česku povolená maximální rychlost 130 km/h, přivítal bych šestý rychlostní stupeň, jenž by přispěl k ještě tiššímu provozu při vyšších rychlostech. Pětistupňová převodovka pracuje jinak velice přesně s dobrým odstupňováním, takže mimo dálnici nijak trpět nebudete.

p1270154_kopie_400


Pokud si tedy přiznáte, že chcete rodinnou dodávku, která pohodlně odveze buď osm lidí nebo pořádnou porci nákladu a nebudete vyhlížet šachovnicový praporek, který by odmávl závodní úsek, pak nad některými spojitostmi s pracovním nářadím určitě přimhouříte oko. Potěšeni budete bezesporu i úsporným provozem. A ještě jedno plus. Prostorností se vozy MPV s Fordem Tourneo měřit nemohou. Tourneo naopak konkuruje velkoprostorovým mikrobusům jako je VW Multivan, Mercedes Viano, Peugeot Expert Tepee, či Hyundai H1 Tour a zejména oproti prvním dvěma jmenovaným je o dost levnější.

Základní technická data

Délka: 4 525 mm
Výška: 1 980 mm
Šířka: 1 795 mm
Rozvor: 2 912 mm
Motor: řadový vznětový čtyřválec přeplňovaný turbodmychadlem
Objem motoru: 1 753 cm³
Max. výkon: 81 kW (110 k) při 3 500/min
Max. točivý moment: 280 Nm při 1 500 až 3 200/min
Max. rychlost: 167 km/h
Zrychlení z 0 na 100 km/h: 13,2 s.
Převodovka: 5stupňová manuální
Spotřeba (město/mimo/komb.): 7,3/5,4/6,1 l/100 km
Pohotovostní hmotnost/nosnost: 1 608/732 kg
Objem zavazadlového prostoru: 2 100 - 4 200 l
Základní cena: 445 000 Kč bez DPH
Cena testovaného modelu: 558 000 Kč bez DPH

Text a foto: Martin Březina (20. 12. 2010)

vrátit se zpět
Info

Svět aut

pmt

chytrydopravce

Anketa

Měla podle vás kampaň Ministerstva vnitra „Nemyslíš? Zaplatíš!“ pozitivní dopad?

  • ne (19 hlasů)
  • ano (90 hlasů)

Ke stažení

Top partneři

Mercedes-Benz Česká republika s.r.o.
maloobchodní prodej vozidel společnosto Mercedes-Benz

TOPlist

Truck Servis

Prodej krátkodobě použité nákladní techniky.

více informací
 

Databanka nákladů

Logistický systém společnosti TIMOCOM, kde nacházejí dopravní firmy přepravní zakázky z celé Evropy od prověřených zasilatelů z řad výrobních a obchodních společností

více informací
 

Prodej Pneu online

Velký výběr pneumatik z renomovaného internetového obchodu.

více informací
 

Truck seznamka

Najděte si svého ideálního partnera

více informací
 

Volná pracovní místa

Nabídka práce v oblasti dopravy a logistiky.

více informací
 


www.truckmagazin.cz www.truckservis.com/ www.nasedniajed.cz