Návrat na hlavní stránku

Hledej v katalogu firem:

NADACE
 

FORD FOCUS 1,6 TDCI ECONETIC

Značka Ford modelem Focus zaujala veškeré věkové kategorie a během jeho existence si získala mnoho příznivců. Aby nezůstala pozadu v současném trendu snižování spotřeby a emisí CO2, nabízí tento model také ve verzi EcoNetic, který dle výrobce dosahuje spotřeby 3,8 l na 100 km a emisí 99 g/km CO2.

ford_focus_econetic_2_400


Pravdou je, že některé ekologické vozy se zelenými nálepkami na kapotě řidiče více či méně rozladí. Kvůli šetrnějšímu provozu jsou „utažené" natolik, že vás jakékoliv potěšení z jízdy přejde. V případě Fordu Focus EcoNetic tomu tak není. Tento vůz je příkladem toho, že lze snížit zmíněné hodnoty, aniž by utrpěly jízdní vlastnosti a zábavný zážitek za volantem. Na druhou stranu bych rád viděl toho borce, který dokáže dosáhnout hodnoty spotřeby vylepené na přední kapotě. Byl jsem rád, že jsem se při šetrné jízdě dostal na 4,5 litru na 100 km.

ford_focus_econetic_1_400


I tak je nutno ocenit nižší hodnoty při zachování příjemných jízdních vlastností. Jak na to Ford šel? Do vínku modelu EcoNetic dal aerodynamické úpravy, systém Start/Stop, úsporný vznětový agregát, přepracovanou pětistupňovou převodovku a pneumatiky s nižším valivým odporem. Největší výhodou ve městě je bezesporu systém Start/Stop. Jakmile zastavíte, motor se vypne. Když sešlápnete spojku, agregát se znovu ujme své funkce (dle Fordu to trvá 0,3 s). Někomu to ovšem může lézt na nervy a nebo neuvěří, že neustálým startováním motoru se dá ušetřit palivo. Zmáčknutím tlačítka za řadící pákou lze tento systém vypnout. Pokud si ale tento model pořídíte právě z důvodů šetrnější jízdy, nechte tento systém aktivován. Ovšem v zimě tuto funkci nevyužijete, pod pět stupňů Celsia se systém deaktivuje a motor stále běží. Ekologickou „vychytávkou" je také systém rekuperačního dobíjení. To využívá kinetickou energii, která by se při brzdění nebo jízdě na volnoběh zmařila.

ford_focus_econetic_3_400


Přiznám se, že v současné době mě vždycky zarazí pouze pětistupňová převodovka. U mnoha vozů jsem při vyšších rychlostech vysloveně trpěl, stejně jako motor. U Focusu EcoNetic jsem musel přimhouřit oči. Nejvyšší převod je dostatečně dlouhý a „pětka" to zvládá docela dobře. Pokud pojedete na spotřebu, motor se vám v této konfiguraci odvděčí velice tichým chodem a na palubním počítači se můžete těšit z klesající průměrné spotřeby. Ale při pohledu na přístrojovou desku a ekologické kytičky s barvícími se okvětními lístky jsem si připadal jako ve školní družině. Samozřejmě jsem si neodpustil ostřejší jízdu a focus nezklamal. Výborný podvozek, nezávislé zavěšení zadních kol Control Blade, úměrný posilovač řízení a kvalitní brzdy s rychlým nástupem zvládnou i náročný „slalom" po rozbitých okreskách. Už se těším na novou generaci.

ford_focus_econetic_4_400

ford_focus_econetic_5_400


Základní technická data
Délka: 4 337 mm
Šířka: 1 839 mm
Výška: 1 500 mm
Rozvor náprav: 2 640 mm
Motor řadový přeplňovaný čtyřválec
Zdvihový objem: 1 560 cm³
Max. výkon: 80 kW (109 k) při 4 000/min.
Max. točivý moment: 240 Nm při 1 750/min.
Max. rychlost: 180 km/h
Zrychlení 0-100 km/h: 12,6 s
Spotřeba paliva (město/mimo/komb.): 4,5/3,4/3,8 l/100 km
Objem palivové nádrže: 53 l
Objem zavazadlového prostoru: 385 - 1 247 l
Provozní/celková hmotnost: 1 360/1 830 kg
Základní cena: 409 990 Kč (akční)

Text a foto: Martin Březina (17. 11. 2010)

vrátit se zpět
Info

Svět aut

pmt

recavia

Anketa

Měla podle vás kampaň Ministerstva vnitra „Nemyslíš? Zaplatíš!“ pozitivní dopad?

  • ne (19 hlasů)
  • ano (90 hlasů)

Ke stažení

Top partneři

Mercedes-Benz Česká republika s.r.o.
maloobchodní prodej vozidel společnosto Mercedes-Benz

TOPlist

Truck Servis

Prodej krátkodobě použité nákladní techniky.

více informací
 

Databanka nákladů

Logistický systém společnosti TIMOCOM, kde nacházejí dopravní firmy přepravní zakázky z celé Evropy od prověřených zasilatelů z řad výrobních a obchodních společností

více informací
 

Prodej Pneu online

Velký výběr pneumatik z renomovaného internetového obchodu.

více informací
 

Truck seznamka

Najděte si svého ideálního partnera

více informací
 

Volná pracovní místa

Nabídka práce v oblasti dopravy a logistiky.

více informací
 


www.truckmagazin.cz www.truckservis.com/ www.nasedniajed.cz