Návrat na hlavní stránku

Hledej v katalogu firem:

NADACE
 

DACIA DUSTER 1,5 DCi

DACIA DUSTER 1,5 DCi

Jak se zdá, pryč jsou doby, kdy se nad rumunskou značkou Dacia ohrnoval nos. V Draculově kuchyni se vymýšlí stále lepší recepty a zatím nejchutnějším pokrmem je model segmentu SUV - Dacia Duster. Na českém trhu vyvolal velké pozdvižení.

dacia_2_400

Na tohle SUV se dá opravdu dívat. Dá se říct, že svým designem vyvolává přímo nadšení. Na Teprve při bližším „ohledání" odhalíte rumunskou práci. Karoserii tvoří jednoduché díly, což by až tak nevadilo, jak se říká, v jednoduchosti je síla. Ale šířka mezer mezi nimi je značná. Zaskočily mě také zastaralé kliky a poněkud mě rozladily líné malé stěrače. Mnozí to ale vozu za celkový vzhled odpustí.

dacia_3_400

Horší už to bylo v interiéru. Dle exteriéru jsem čekal něco jiného. Ocitl jsem se o desetiletí zpět. Přimhouřil bych oči nad lacinými tvrdými plasty a strohou palubní deskou, ale nad ergonomií ovládacích prvků jsem se podivoval. Středová konzole je ve spodní části mírně zahnuta pod palubní desku a právě zde najdete ovladače klimatizace a ventilace. Ovládání nic moc. Nad těmito ovladači jsou tlačítka elektrického ovládání oken. Patřím k odpůrcům tohoto provedení, i když chápu, že se tím šetří výrobní náklady. Několikrát jsem se spletl a ovladač okna nahmatával na dveřích. Příslušenství k moderní době se snaží držet hnědě lakované části, přesně řečeno na středové konzoly, na dveřích a volantu. Pochvalu zaslouží pohodlná přední sedadla a dostatek místa ve druhé řadě. Na lavici se díky šířce vozu bez problému usadí tři dospělí, nad hlavou a před koleny je místa dostatek.

dacia_4_400

Příjemné jsou bezesporu jízdní vlastnosti. Vozy SUV s pohonem všech čtyř kol by si měly poradit i mimo zpevněné vozovky a nutno říci, že v terénu toho Dacia Duster zvládne skutečně hodně. Za tím stojí světlá výška 210 mm umožňující brodivost v hloubce 350 mm, přední nájezdový úhel 30º, zadní 36º a přechodový 23°. Ale pozor, nejedná se o offroad, problémy může dělat zejména dlouhý rozvor. Neobvyklá je jízda na silnici. Duster má totiž velice krátké převody, takže první až třetí jsou spíše na rozjezd, pak už se využívá čtvrtý až šestý rychlostní stupeň. Při dodržování povolených rychlostí tak lze udržovat průměrnou spotřebu kolem šesti litrů na 100 km. Podvozek je díky měkčímu odpružení komfortní, přenos hluku do interiéru od nerovností je značně minimalizován. Celkově si na jízdu s dusterem nelze stěžovat. Přes to jednoznačně nejlepší model Dacie na dražší konkurenci kvalitativně ztrácí. Laciné a jednoduché konstrukční řešení nelze přehlédnout. Ovšem daleko zvučnějším jménům se v terénu v pohodě vyrovná. A to za diametrálně rozdílnou cenu.

 

Základní technická data

Délka: 4 315 mm
Šířka: 2 000 mm
Výška: 1 695 mm
Rozvor: 2 673 mm
Motor: přeplňovaný vznětový čtyřválec
Zdvihový objem: 1 461 cm³
Max. výkon: 80 kW (110 k) při 4 000/min
Max. točivý moment: 240 Nm při 1 750/min
Max. rychlost: 168 km/h
Zrychlení 0-100 km/h: 12,5 s
Spotřeba (město/mimo město/komb.): 6,5/5,3/5,6 l/100 km
Objem palivové nádrže: 50 l
Objem zavazadlového prostoru: 404/1 570 l
Pohotovostní/užitečná hmotnost:1 294/550 kg
Základní cena s testovaným motorem: 399 900 Kč
Text: Martin Březina
Foto: Dacia

vrátit se zpět
Info

Svět aut

pmt

recavia

Anketa

Měla podle vás kampaň Ministerstva vnitra „Nemyslíš? Zaplatíš!“ pozitivní dopad?

  • ne (19 hlasů)
  • ano (89 hlasů)

Ke stažení

Top partneři

Mercedes-Benz Česká republika s.r.o.
maloobchodní prodej vozidel společnosto Mercedes-Benz

TOPlist

Truck Servis

Prodej krátkodobě použité nákladní techniky.

více informací
 

Databanka nákladů

Logistický systém společnosti TIMOCOM, kde nacházejí dopravní firmy přepravní zakázky z celé Evropy od prověřených zasilatelů z řad výrobních a obchodních společností

více informací
 

Prodej Pneu online

Velký výběr pneumatik z renomovaného internetového obchodu.

více informací
 

Truck seznamka

Najděte si svého ideálního partnera

více informací
 

Volná pracovní místa

Nabídka práce v oblasti dopravy a logistiky.

více informací
 


www.truckmagazin.cz www.truckservis.com/ www.nasedniajed.cz