Návrat na hlavní stránku

Hledej v katalogu firem:

NADACE
 

Zimní výbava vozidel

Od 1. července letošního roku je v platnosti nová vyhláška č. 202/2008 Sb., která nově zavádí dvě příkazové dopravní značky: „Zimní výbava" a „Zimní výbava - konec". Na co hlavně by si v souvislosti s touto novinkou měli dát řidiči nákladních vozidel a autobusů pozor? 

 

Zimní výbava vozidel Zimní výbava vozidel


 

Nové dopravní značky
Vyhláška uvádí v platnost dvě nové příkazové dopravní značky:
1) „Zimní výbava" (č. C 15a) - tato značka přikazuje řidiči nákladního vozidla či autobusu o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik s hloubkou dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 6 mm na všech hnacích kolech, přičemž použití zimních pneumatik může být nahrazeno použitím sněhových řetězů.
2) „Zimní výbava - konec" (č. C 15b) - tato značka ukončuje platnost příkazové dopravní značky „Zimní výbava" (č. C 15a).

Platnost dopravní značky „Zimní výbava"
Obecně dopravní značka „Zimní výbava" platí v období od 1. listopadu do 30. dubna. Pod značkou však může být umístěna dodatková tabulka E 12 s uvedením odlišné úpravy doby platnosti. Příkaz použití zimní výbavy vyplývající z této dopravní značky nekončí vzdálenější hranicí nejbližší křižovatky, jak tomu bývá u většiny svislých dopravních značek, ale je ukončen až dopravní značkou „Zimní výbava - konec".

Hloubka dezénových drážek
Nejvíce pozornosti v souvislosti se zavedením dopravní značky „Zimní výbava" by měli řidiči věnovat hloubce dezénových drážek. Vyhláška č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, sice v § 21 „Kola, pneumatiky a protiskluzové řetězy" říká: „... činná plocha pláště pneumatiky v provozu musí mít po celém obvodu a celé šíři vrchního běhounu jasně viditelný dezén s hloubkou hlavních dezénových drážek nebo zářezů u mopedů nejméně 1,0 mm a u vozidel ostatních kategorií nejméně 1,6 mm...", nicméně ve vyhlášce
č. 202/2008 Sb., která uvádí v platnost značku „Zimní výbava", je uvedeno: „... přikazuje řidiči motorového vozidla pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 3 500 kg s hloubkou dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm na všech kolech a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg s hloubkou dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 6 mm na všech hnacích kolech..." Proto je potřeba, aby řidiči nákladních vozidel a autobusů kontrolovali hloubku dezénu svých zimních pneumatik a měli jistotu, že je hluboký minimálně 6 mm. Zejména ke konci období platnosti značky, které končí až 30. dubna, je potřeba hloubce dezénu věnovat patřičnou pozornost. Pokud řidič používá pneumatiky značek Goodyear či Dunlop, pak mu usnadní práci značka TWI (Tread Wear Indicator) umístěná na bočnici pneumatiky, která označuje místo, kde se má hloubka dezénu měřit.

Více informací naleznete na www.goodyearpneu.cz.

vrátit se zpět
Info

Svět aut

HCS

recavia

Anketa

Měla podle vás kampaň Ministerstva vnitra „Nemyslíš? Zaplatíš!“ pozitivní dopad?

  • ne (21 hlasů)
  • ano (90 hlasů)

Ke stažení

Top partneři

Mercedes-Benz Česká republika s.r.o.
maloobchodní prodej vozidel společnosto Mercedes-Benz

TOPlist

Truck Servis

Prodej krátkodobě použité nákladní techniky.

více informací
 

Databanka nákladů

Logistický systém společnosti TIMOCOM, kde nacházejí dopravní firmy přepravní zakázky z celé Evropy od prověřených zasilatelů z řad výrobních a obchodních společností

více informací
 

Prodej Pneu online

Velký výběr pneumatik z renomovaného internetového obchodu.

více informací
 

Truck seznamka

Najděte si svého ideálního partnera

více informací
 

Volná pracovní místa

Nabídka práce v oblasti dopravy a logistiky.

více informací
 


www.truckmagazin.cz www.truckservis.com/ www.nasedniajed.cz