Návrat na hlavní stránku

Hledej v katalogu firem:

NADACE
 

DAF dosáhl nových rekordů

Společnost DAF Trucks v loňském roce dále upevnila svoji pozici na evropském trhu s nákladními vozidly a s 16% tržním podílem v kategorii těžkých vozidel (nad 16 tun celkové hmotnosti) se stala druhým největším výrobcem nákladních automobilů v EU. Kromě toho je společnost DAF největším výrobcem v kategorii těžkých tahačů, kde její podíl dosáhl 19,1 %. Nyní je druhou největší značkou nákladních vozidel v EU a zaujímá přední pozici na trhu v Nizozemsku, Belgii, Velké Británii, Polsku, České republice a v Maďarsku. V Německu je největším dovozcem.
V celé Evropské unii se za rok 2012 prodalo asi 222 000 těžkých užitkových vozidel, což představuje přibližně 9% pokles oproti roku 2011, kdy bylo v tomto segmentu registrováno 242 500 vozidel. DAF očekává, že trh s těžkými nákladními vozidly v Evropě letos dosáhne 210 000 až 250 000 vozidel. V kategorii lehkých vozidel - kde DAF nabízí model LF - došlo na evropském trhu v roce 2012 k poklesu na 55 300 prodaných vozidel. V roce 2013 se očekává nepatrný nárůst, protože mnozí zákazníci pravděpodobně zakoupí vozidla splňující emisní normu Euro 5 ještě před uvedením nové emisní normy Euro 6 v roce 2014. Tržní podíl společnosti DAF v kategorii vozidel 6 až 16 tun se zvýšil z 9,0 % v roce 2011 na 11,5 % v roce 2012, což je také nový rekord. DAF posílil své postavení také na trhu mimo Evropskou unii, kde v minulém roce prodal více než 6 100 vozidel řad CF a XF (2011: 5 600). V Maroku byla zahájena montáž řady CF, na Tchaj-wanu - kde je DAF vedoucí evropskou značkou na trhu s podílem 30 % - pak montáž řady LF. Objem prodeje za rok 2012 v Rusku (celkem 2 750 vozidel) byl skoro 8x vyšší než v roce 2010 a podíl na trhu v kategorii těžkých vozidel tak dosáhl 13,3 % ze západoevropských značek. Společnost DAF bude v budoucnu dále zvyšovat svou aktivitu na trzích mimo Evropu, například v Jižní Americe. Výstavba nového montážního závodu společnosti DAF v Ponta Grossa (Brazílie) pokračuje podle plánu a výroba zde má začít v průběhu tohoto roku.
Objem registrací užitkových vozidel s celkovou hmotností nad 6 tun dosáhl v České republice 6 989 kusů (v roce 2011 to bylo 7 709 vozidel). Stejně jako na evropském trhu i v České republice upevnila společnost DAF své postavení a její tržní podíl vzrostl ze 17,3 % na 19,3 % (1 348 vozidel). V kategorii vozidel nad 15 tun pak tržní podíl přesáhl dvacetiprocentní hranici (20,9 %, 1 216 vozidel). Již poněkolikáté v řadě DAF potvrdil své vedoucí postavení v kategorii tahačů s tržním podílem 23,0 %. Těchto výsledků bylo dosaženo mimo jiné díky úspěšnému zavedení programu ATe (Advanced Transport Efficiency, tedy Zdokonalená efektivita dopravy). V rámci tohoto programu byla představena řada DAF ATe s úpravami pro snížení spotřeby paliva. Úspěšná byla také řada LF v kategorii vozidel o celkové hmotnosti od 6 do 16 tun. Tržní podíl v této kategorii se zvýšil z 10,5 % na 12,1 %.
I na Slovensku se značce DAF dařilo. Rozšiřující se dealerská síť rozhodně pomohla růstu na slovenském trhu a slovenští zákazníci přijali program ATe pozitivně. V kategorii těžkých užitkových vozidel DAF dosáhl tržního podílu 12,2 %, v kategorii tahačů byl dosažen tržní podíl necelých 14 %. V kategorii vozidel s celkovou hmotností od 6 do 16 tun DAF dosáhl 10,4 %.

dafxf105ate_hr_400


Martin Březina, Truck magazín

vrátit se zpět
Info

Svět aut

HCS

chytrydopravce

Anketa

Měla podle vás kampaň Ministerstva vnitra „Nemyslíš? Zaplatíš!“ pozitivní dopad?

  • ne (30 hlasů)
  • ano (93 hlasů)

Ke stažení

Top partneři

Mercedes-Benz Česká republika s.r.o.
maloobchodní prodej vozidel společnosto Mercedes-Benz

TOPlist

Truck Servis

Prodej krátkodobě použité nákladní techniky.

více informací
 

Databanka nákladů

Logistický systém společnosti TIMOCOM, kde nacházejí dopravní firmy přepravní zakázky z celé Evropy od prověřených zasilatelů z řad výrobních a obchodních společností

více informací
 

Prodej Pneu online

Velký výběr pneumatik z renomovaného internetového obchodu.

více informací
 

Truck seznamka

Najděte si svého ideálního partnera

více informací
 

Volná pracovní místa

Nabídka práce v oblasti dopravy a logistiky.

více informací
 


www.truckmagazin.cz www.truckservis.com/ www.nasedniajed.cz